Słownik zawiera definicje większości terminów związanych z produktami i usługami firmy Ricoh , Nashuatec i inne.

 

 

100BaseT
Standard IEEE proponowany przez Fast Ethernet Alliance obsługujący okablowanie UTP kategorii 3, 4 i 5.

10BaseT
Forma okablowania sieciowego Ethernet oraz IEEE 802.3 korzystająca z okablowania TP (twisted pair). Odnosi się do szybkości przesyłu 10 Mb/s pasma podstawowego okablowaniem TP o maksymalnej długości odcinka wynoszącej 100 m.

A0
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 841 x 1189 mm (rysunki techniczne, plakaty).

A1
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 594 x 841 mm (rysunki techniczne, plakaty, papier do tablic typu flip-chart).

A3
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 297 x 420 mm (rysunki, szkice, duże tabele), obsługiwany przez większość urządzeń kopiujących.

A4
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 210 x 297 mm (listy, czasopisma, formularze, katalogi, wydruki z drukarek laserowych i kopiarek).

A5
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 148 x 210 mm (notatki).

A6
Format papieru standardu ISO 216 o wymiarach 105 x 148 mm (kartki pocztowe).

ADF
[Automatic Document Feeder - Automatyczny podajnik dokumentów]. Pozwala na kopiowanie dokumentów bez potrzeby podnoszenia pokrywy skanera. Zamiast umieszczać każdą kartkę na szybie ekspozycyjnej, wystarczy załadować plik kartek do podajnika i wcisnąć „Start”, aby kopiarka automatycznie pobierała je do skopiowania.

Akumulator
Bateria niklowo-wodorkowa (NiMH) lub litowo-jonowa wielokrotnego ładowania, stosowana na przykład w cyfrowych aparatach fotograficznych. Oba typy akumulatorów mogą być ładowane do tysiąca razy, ale baterie litowo-jonowe dają prawie połowę energii więcej niż baterie NiMH.

All-in-one
Patrz Wielofunkcyjność

Analogowa
Tradycyjna technologia kopiowania korzystająca z optycznej metody reprodukcji dokumentów.

AOPD (ARDF)
[Automatic Reverse Document Feeder -Automatyczny Odwrócony Podajnik Dokumentów] Patrz również ADF. Podajnik dokumentów obsługujący dwustronne dokumenty oryginalne.

APD (ADF)
[Automatic Document Feeder - Automatyczny Podajnik Dokumentów] Pozwala na kopiowanie dokumentów bez potrzeby podnoszenia pokrywy płyty dociskowej. Zamiast umieszczać każdą kartkę na szkle, wystarczy załadować stos kartek do skopiowania do podajnika, wcisnąć start i pozwolić na to by kopiarka wsuwała kartki pod/z płyty dociskowej.

Architektura GW
[Ground Work] architektura pozwalająca na zaawansowaną funkcjonalność serwera dokumentów. Modułowy lub zintegrowany kontroler sprawia, że funkcje urządzenia wielofunkcyjnego stają się elementem kontrolera kopiarki, który można włączać i wyłączać kluczem oprogramowania. To daje wyższą wydajność i niższą redundancję.

ARDF
[Automatic Reverse Document Feeder - Automatyczny odwracający podajnik dokumentów] Patrz również ADF. Podajnik dokumentów obsługujący oryginały dwustronne.

Atramentowa
Technologia natryskująca tusz na papier przez małe dysze.

Autofocus
Układ soczewek automatycznie ustawiający ostrość przed naświetleniem.

Automatic Document Feeder
[Automatyczny podajnik dokumentów] Element urządzenia pozwalający na kopiowanie dokumentów bez potrzeby podnoszenia pokrywy skanera. Zamiast umieszczać każdą kartkę na szybie ekspozycyjnej, wystarczy załadować plik kartek do podajnika i wcisnąć „Start”, aby kopiarka automatycznie pobierała je do skopiowania.

Automatic Reverse Document Feeder
[ARDF - Automatyczny odwracający podajnik dokumentów] Patrz również ADF. Podajnik dokumentów obsługujący oryginały dwustronne.

Automatyczny Odwrócony Podajnik Dokumentów (Automatic Reverse Document Feeder)
[ARDF] Patrz również ADF. Podajnik dokumentów obsługujący dwustronne dokumenty oryginalne.

Automatyczny Podajnik Dokumentów (Automatic Document Feeder)
Pozwala na kopiowanie dokumentów bez podnoszenia płyty dociskowej. Zamiast umieszczać każdą kartkę na szkle, wystarczy załadować stos kartek do skopiowania do podajnika, wcisnąć start i pozwolić na to by kopiarka wsuwała kartki pod/z płyty dociskowej.

B&W lub B/W
Skrót oznaczający czarno/biały .

Bezpieczne drukowanie
Chroni i szyfruje zadania drukowania na całej drodze od aplikacji do kontrolowanego przesyłu na papier.

Bezprzewodowy LAN (Wireless LAN)
[WLAN] zapewnia bezprzewodową komunikację w sieci na krótkie odległości przy pomocy sygnałów radiowych lub podczerwonych zamiast tradycyjnego okablowania sieciowego.

Bęben
Serce kopiarki na którym tworzy się obraz. Składa się z aluminiowego rdzenia z wieloma warstwami lekkiego materiału czułego na ładunek elektryczny, takiego jak selen, lub materiału opartego na materiałach organicznych.

Biurkowa (Desktop)
Typ urządzenia, które może być umieszczone na blacie biurka lub stołu.

Blans bieli
Zdolność aparatu fotograficznego do regulacji bilansu kolorów obrazu w celu kompensacji wpływu oświetlenia otoczenia. Dostosowuje czujnik obrazu do typu oświetlenia w którym robi się fotografię. Może być automatyczny lub ręczny.

Bluetooth
Otwarta specyfikacja bezprzewodowego przesyłu danych i głosu. Oparta na tanich połączeniach radiowych krótkiego zasięgu wykorzystujących połączenia ad hoc w środowisku komunikacji stacjonarnej i ruchomej.

BPS
[Bits Per Second - bity na sekundę] Podstawowa jednostka mierzenia szybkości przesyłu danych (tzn. szybkości przesyłu danych pomiędzy dwoma modemami). Na przykład 9600 bps oznacza, że 9,600 bitów danych jest przesyłane co sekundę.

Bridge unit
To urządzenie dodatkowe pozwala na dodawanie różnych funkcji do kopiarki, takich jak sortowniki i maszyny wykańczające (finishers).

CCD
[Charged Coupled Device] Światłoczuły procesor pozwalający na pozyskiwanie obrazu. W normalnych warunkach urządzenia te oferują skalę szarości. Aby uzyskać kolor, wzór kolorów nanoszony jest na piksele czujnika, przy pomocy maski kolorów RGBG. (Red - czerwony, Green - zielony, Blue - niebieski i Green - zielony) Dodatkowy zielony służy do utworzenia konrastu obrazu. Piksele CCD zbierają kolory ze światła i przekazują je do rejestru przesunięcia gdzie są one zachowywane

CD ROM
[Compact Disc Read-Only Memory] Technologia zapisu danych na płycie kompaktowej.Płyty kompaktowe mogą zapisać do 1 GB danych, mimo tego, że typowa pojemność wynosi 630 MB. W odróżnieniu od dyskietek i twardych dysków, wiekszość płyt kompaktowych pozwala jedynie na odczyt („read only”), co znaczy że dane nie mogą być z nich usunięte lub zapisane ponownie po tym jak zostały nagrane na płytę.

CD-R
[Compact Disc Recordable] Format płyty CD-ROM pozwalający na zapis danych na płycie kompaktowej tak, aby zwykłe napędy CD-ROM mogły je odczytać.

CD-RW
[CD-ReWritable]. Nagrywalne nośniki CD, z których dane można usuwać i nagrywać ponownie. Nośniki CD-RW mogą być zapisywane jedynie w nagrywarce CD-RW, nie w normalnej nagrywarce CD, chociaż nagrywarka CD-RW może również nagrywać standardowe płyty CD-R .

CMOS
[Complementary Metal Oxide Semiconductor Sensor - dodatkowy czujnik półprzewodnika tlenków metalu] Typ czujnika stosowany w skanerach i aparatach cyfrowych oparty na procesie półprzewodzenia opracowanym dla elektroniki cyfrowej a nie analogowej, tak jak CCD.

CMY
Podstawowe kolory składowe: niebiesko-zielony (cyan), purpura (magenta) i żółty (yellow)

CMYK
Określa cztery kolory stosowane w tradycyjnych prasach drukarskich i oznacza, po kolei, niebiesko-zielony (cyan), purpura (magenta), żółty (yellow), i kolor kluczowy/czarny(key colour/black).

Continuous Copy Speed
Zdolność do wytwarzania kopii za kopią bez potrzeby naciskania przycisku start na końcu każdego cyklu kopiowania przez operatora. Liczba ciągłych kopii.

Cover sheet inserter
Strony okładki mogą być wkładane dla każdego dokumentu automatycznie przy pomocy kolorowego luub zwykłego papieru z jednego lub dwóch źródeł papieru. To szybki i łatwy sposób zwiększenia jakości wizualnej profesjonalnych raportów.

CPM
[Copies per minutes - kopie na minutę] Liczba kopii o rozmiarze papieru A4 jaką może wykonać kopiarka na minutę

CRT
[Cathode Ray Tube - lampa elektronopromieniowa] Tradycyjny monitor stosowany do wyświetlania danych.

Cyan
Jeden ze składowych kolorów tuszu stosowany w druku. Czysty kolor niebiesko-zielony to kolor „nieczerwony”; pochłania on wszystkie długości fal czerwonego światła i odbija wszystkie długości fal niebieskiego i zielonego.

Cyfrowy powielacz
Oryginalny dokument jest umieszczany na płycie szklanej, jak na fotokopiarce lub przesyłany do cyfrowego powielacza z komputera. Następnie obraz jest wypalany na wzorniku jako wzór małych kropek. Cyfrowe powielacze wypalają obrazy składające się z do 600 dpi. Po wypaleniu obrazu na wzorniku, wzornik jest owijany wokół bębna zawierającego tusz.Obracający się bęben przepycha tusz przez drobne otwory wzornika na papier.

Czas nagrzewania
Czas od włączenia urządzenia, po którym może ono rozpocząć drukowanie. Ten czas nie jest bardzo istotny dla mniejszych urządzeń, ale zwykle wzrasta w przypadku większych modeli.

Czterokolorowy proces drukowania

Drukowanie przy pomocy czterech kolorów składowych zielono-niebieskiego, purpury, żółtego i czarnego na papierze. Te barwniki są nakładane jako kropki różnych rozmiarów, kształtów i pod różnym kątem, aby utworzyć złudzenie istnienia różnych kolorów.

Deska edycji (Editing Board)
Deska edycji to opcja dołączana do powielacza Priport™ (a czasem kopiarek kolorowych) pozwalająca na elektroniczna obróbkę wzornika.

Desktop
Typ urządzenia, które może być umieszczone na blacie biurka lub stołu.

Dodanie funkcji (Faks Fax Function upgrade)
Ta opcja zapewnia dodatkową pamięć do przesyłania faksów, często dodając funkcjonalność.

Drukarka termiczna
Korzysta z ciepła głowicy drukującej w celu wytworzenia ciemnych liter i obrazów na papierze termicznym dostarczanym w rolkach.

DVD
[Digital Versatile Disc (lub Digital Video Disc)]. Rodzina formatów płyt optycznych stosowana zarówno do wcześniejszego nagrywania treści, szczególnie filmów, lub jako nagrywalne nośniki dla różnych urządzeń i komputerów (czyli DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM). Rodzina standardów formatu danych do przechowywania plików wideo, audio i danych (czyli DVD-Video i DVD-Audio) dla elektroniki i komputerów. Płyty DVD mają tę samą średnicę co płyty CD (120mm. lub 12 cm średnicy) i większość formatów pozwala na zapis 4.7GB (miliardów bitów) danych na jednej stronie.

DVD+R
[DVD - Recordable] format jednokrotnego zapisu opracowany przez DVD+RW Alliance.

DVD+RW
[DVD ReWritable] format opracowany przez DVD+RW Alliance. Ma zastąpić możliwości DVD-RW i DVD-RAM i dać lepszą kompatybilność z odtwarzaczami zewnętrznymi.

DVD-R
[DVD Recordable]. Format DVD jednokrotnego zapisu zdefiniowany przez DVD Forum. Ponieważ danych nie można usuwać, DVD-R jest przydatny do tworzenia długotrwałych kopii bezpieczeństwa. Dyski nagrywalne są bardziej kompatybilne z zewnętrznymi odtwarzaczami DVD w porównaniu do płyt wielokrotnego zapisu.

DVD-RW
[DVD ReWritable]. Format DVD wielokrotnego zapisu zdefiniowany przez DVD Forum Tak jak CD-RW, płyty wielokrotnego zapisu mogą być używane wielokrotnie, ale są droższe od płyt jednokrotnego zapisu.

Dysk twardy
To urządzenie dodatkowe daje dodatkową pamięć wydruków, co pozwala na przechowywanie i wydruk większych zadań lub na inne niżej wspomniane funkcje.

Dysk twardy drukarki
To dodatkowe urządzenie zapewnia dodatkową pamięć potrzebną podczas używania kopiarki w roli drukarki.

Dziurkowanie/dziurka
Niektóre sortery, czesto nazywane „finisherami” dziurkują ułożone i zszyte kopie, aby ułatwić segregację, tworząc np. 2/3/4 otwory.       

Edge Smoothing (Wygładzanie brzegów)
Wykrywa i wygładza nieregularne ostre brzegi obrazów rastrowych.

Editing Board (deska edycji)
Deska edycji to opcja dołączana do powielacza Priport™ (a czasem kopiarek kolorowych) pozwalająca na elektroniczna obróbkę wzornika.

Endorser
Dodatkowy element atramentowy lub igłowy skanera drukujący linię tekstu na stronie podczas jej skanowania.Czasem zwany „imprinter”.

Energy Save Mode
Tryb oszczędzania energii - po kopiowaniu i po upłynięciu zdefiniowanego czasu kopiarka automatycznie przechodzi w tryb gotowości utrzymując częściowo ciepło topienia dzięki czemu nie potrzeba pełnego okresu rozgrzewania przed następnym kopiowaniem. Pozwala to na oszczędzanie energii przy utrzymaniu funkcjonalności.

EPS
[Encapsulated Postscript File] Plik EPS to autonomiczny, odrębny plik PostScript opisujący zawartość drukowanej strony. Pliki EPS mogą być skalowane do dowolnego rozmiaru i są często wymieniane pomiędzy specjalistami DTP, grafikami i wydawcamiWiele biliotek clip artów na płytach CD-RO i w Internecie oferuje elementy graficzne w formacie EPS.

Error message (Komunikat błędu)
Wyświetlany komunikat oznaczający, że system lub program wykryły błąd.

Ethernet
Najpowszechniej stosowana sieć przesyłu danych LAN działający z maksymalną szybkościa 10Mbit/s. (Fast Ethernet działa z szybkością do 100Mbit/s).

Fast Ethernet
Technologia 100Mbit/s dla stacji roboczych sieci LAN opracowana przez organizację o podobnej nazwie: Fast Ethernet Alliance.

Fax Board
Ta opcja pozwala kopiarce działać jako faks.

Fax Function upgrade (Dodanie funkcji Faks)
Ta opcja zapewnia dodatkową pamięć do przesyłania faksów, często dodając funkcjonalność.

Finisher (wielo-tackowy)
Urządzenie wyjściowe kopiarki (lub drukarki) zwykle wyposażone w automatyczny zszywacz. Z powodów mających więcej wspólnego z historią drukarek niż logiką, czasownik „to finish” (kończyć) jest zwykle stosowany jedynie do opisu procesu zszywania, do którego dochodzi w OCT (tacach odbioru), a nie funkcji zszywania przeprowadzanej przez zszywacze-sorterySłowo „finisher” jest często stosowane do opisu całego urządzenia OCT/zszywacza. Wielokrotne tace mogą być, w razie potrzeby, przeznaczone do odbioru rezultatów kopiowania, drukowania i faksowania, w celu zapobiegania mieszania rezultatów pracy urządzenia.

Finisher Zszywu
Patrz również Finisher. Zdolność zszywania i zginania magazynowo sortowanych dokumentów w broszury. Zszywanie zwykle spotykane w czasopismach i komiksach.

Firewire
[IEEE1394] Technologia połączeń szeregowych obiecująca przyspieszenie przesyłu danych przy 200-800Mbps i więcej.

Format pliku
Struktura w jakiej zapisywane są dane dla danego dokumentu (np. ASCII, RTF, PICT, TIFF, etc.). Większość aplikacji może zapisywać dokumenty w jednym lub więcej standardowych formatów i we własnym formacie.

Fuser
Rolki stapiacza ogrzewają stronę po nałożeniu tonera, dzięki czemu toner ulega częściowemu stopieniu i przykleja się do strony tworząc trwałe połączenie.

G3 faksowanie
Zestaw faksowania dający szybki dostęp dzięki modemowi Super G3. Zaawansowana kompresja JBIG zapewnia niewielki rozmiar danych i wysoką jakość obrazu nawet w przypadku zdjęć. To jest odzwierciedlone w niższych kosztach przesyłu, szczególnie podczas przesyłania faksu na duże odległości.

GB/ Gbajt/ Gigabajt
[Gbajt (gigabajt)] Jednostka pomiaru w przybliżeniu równa miliardowi bitów (dokładnie 1,073,741,824 bitów).

GDI
[Graphical Display Interface - graficzny interfejs wyświetlania] Język interfejsu wyświetlania dla systemów Microsoft Windows. Drukarki GDI są kompatybilne jedynie z systemami Windows.

GIF
[Graphic Interface Format - format interfejsu graficznego] Format obrazu stosowany w Internecie. Dobry dla czcionek i obiektów o ostrych brzegach, gorszy dla tonów ciągłych. Zwykle dla bardzo niskiej rozdzielczości (72 dpi dla ekranu monitora) nieodpowiedni do druku.

Gramatura papieru
Grubość/gramatura (gsm) papieru(ów) zalecanego do stosowania w kopiarce.

Graphical Display Interface (GDI)
[GDI graficzny interfejs wyświetlania] Język interfejsu wyświetlania dla systemów Microsoft Windows. Drukarki GDI są kompatybilne jedynie z systemami Windows.

GUI
[Graphic User Interface - graficzny interfejs użytkownika] Oznacza komputerowy interfejs oprogramowania o wyglądzie przyjaznym użytkownikowi.


HDD (dysk twardy)
[Hard Disk Drive] To urządzenie dodatkowe daje dodatkową pamięć wydruków, co pozwala na przechowywanie i wydruk większych zadań lub na inne niżej wspomniane funkcje

ICR
[Intelligent Character Recognition - inteligentne rozpoznawanie tekstu] Zdolność oprogramowania do odczytywania i przekładania odręcznego pisma na tekst w formie możliwej do odczytania przez urządzenie.

IEE802.11g
802.11g to nowsza wersja od 802.11b i z powodu tej samej częstotliwości radiowej 2.4 GHz to dobry wybór dla firm i użytkowników prywatnych ponieważ nie wymaga rozbudowy sprzętu klienta802.11g jest kompatybilny wstecz z 802.11b i oferuje szybkość przesyłu zbliżoną do 802.11a.

IEEE1284
[Patrz Interfejs równoległy]

IEEE1394
[Firewire] Technologia połączeń szeregowych obiecująca przyspieszenie przesyłu danych przy 200-800Mbps i więcej.

IEEE802.11
Specyfikacje IEEE 802.11 to standardy bezprzewodowe określające interfejs „powietrzny” pomiędzy bezprzewodowym klientem a stacją bazową lub punktem dostępowym , jak również pomiędzy bezprzewodowymi klientami.

IEEE802.11a
Patrz IEE802.11. Nadajniki radiowe 802.11a nadają na częstotliwości 5 GHz i przesyłają dane z szybkością do 54 Mbps przy pomocy technologii OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing).

IEEE802.11b
PatrzIEE802.11. Nadajniki radiowe 802.11b nadają na częstotliwości 2.4 GHz i przesyłają dane z szybkością do 11 Mbps przy pomocy bezpośredniej modulacji sekwencyjnej spektrum

Interface Kit (zestaw interfejsu)
Patrz NIC i Network interface Card

Interfejs równoległy
[Patrz IEEE1284] Intefejs równoległy to jedno- lub dwukierunkowy interfejs pozwalający na jednoczesne przesyłanie kilku różnych bitów informacji. Przesył jest kilkakrotnie szybszy przez port równoległy w porównaniu do portu szeregowegoDwukierunkowe interfejsy równoległe przesyłają dane w dwóch różnych kierunkach dzięki czemu mają zaletę możliwości informowania użytkowników , jeśli coś pójdzie nie tak podczas pracy.

ITU
[International Telecommunication Union - Międzynarodowa Unia Telekomunikacji] ITU to organizacja międzynarodowa, opracowuje ona standardy usprawniające wzajemne połączenie systemów telekomunikacyjnych na skalę światową niezależnie od typu stosowanej technologii.

JBIG
[Joint Bi-level Image Experts Group] JBIG to standard kompresji obrazu, który przede wszystkim ma być ulepszeniem zaleceń ITU dla G3 Fax i G4 Fax do transmisji faksów. Poza kodowaniem dwupoziomowych (tzn. czarnych i białych) obrazów, JBIG może być zastosowane do kodowania obrazów w skali szarości i kolorowych z ograniczoną liczbą bitów na piksel.

Język drukarki
Zestaw poleceń używany do komunikacji z drukarkami. Każda firma produkujaca drukarki ma własny język.

Język kontroli drukarki
[PCL] Zestaw poleceń drukarki dający dostęp do funkcji drukarki. Drukarki PCL są kompatybilne jedynie z systemami MS-DOS i Microsoft Windows.

Jogger (Równiarka)
Równać: Ustawiać kartki papieru w równy i niewielki stos.

JPEG
[Joint Photographic Experts Group] JPEG to algorytm kompresji obrazu zaprojektowany do kompresji obrazów pełnokolorowych lub w skali szarości przedstawiających naturalne sceny z natury.Nie działa zbyt dobrze z obrazami nierealistycznymi, takimi jak kreskówki czy szkice oparte na liniach. JPEG nie kompresuje obrazów czarno-białych (1 bit na piksel) lub obrazów ruchomych. Sam JPEG nie opisuje formatu obrazu, jedynie określa algorytm kompresji.

Kalibracja
Metoda poprawiania odchyleń wyników dawanych przez urządzenie takie jak drukarka, czy monitor w porównaniu do oryginalnych danych obrazu ze skanera.

KB/ Kilobajt
Podczas opisu przechowywania danych jeden KB oznacza 1,024 bajtów. Podczas opisywania szybkości przesyłu danych jeden KB oznacza 1,000 bajtów. Ponieważ „kilo” oznacza tysiąc, wydawałoby się logicznym by kilobajt miał 1,000 bajtów. W rzeczywistości ma 1,024 bajtów. Ma to wiele wspólnego z faktem, że wszystkie komputery korzystają z systemu binarnego i pracują z wielokrotnością 8 .

Kbps
See: BPS. One kilobit per second (Kbps) equals 1000 bits per second

Kod kreskowy
Kod binarny przedstawiający znaki w formie zestawów równoległych pasków o różnej grubości, odstępach i pionowym położeniu odczytywany optycznie.

Kolory podstawowe
Dominujące regiony widzialnego spektrum --czerwony, zielony i niebieski-- i ich przeciwne kolory: niebiesko-zielony, purpura i żółty.

Kompresja
Proces zmniejszania objętości danych cyfrowych, obrazów i tekstu. Algorytmy oprogramowania przeszukują obrazy rastrowe i tworzą znacznie skondensowany (z punktu widzenia przechowywania danych) format obrazu.

Komunikat błędu (Error message)
Wyświetlany komunikat oznaczający, że system lub program wykryły błąd.

Konsola
Modele urządzeń z konsolami to urządzenia autonomiczne nie potrzebujące stojaka.

Kontrast
Możliwość kompensacji odcieni ciemnych i jasnych oryginału. Kontrola kontrastu może być albo automatyczna podczas skanowania lub, wybrana, ręczna.

Kontroler
W kontekście kppiarki, oznacza to urządzenie zmieniające kopiarkę cyfrową w urządzenie wielofunkcyjne z funkcją druku. Może być to albo urządzenie wbudowane w kopiarkę lub urządzenie zewnętrzne ustawiane przy niej. Patrz również Kontroler Drukarki.

Kontroler druku
Dołącza kopiarkę do sieci komputerowej i konwertuje pliki na instrukcje drukowania dla kopiarki. Znany również jako procesor obrazów rastrowych (RIP - raster image processor).

Kopiarka
Wyposażenie pozwalające na automatyczne tworzenie oddzielnych kopii dokumentów oryginalnych na zwykłym papierze.

Kopiarka cyfrowa
Korzysta z zestawu czujników, które skanują obraz dokumentu i przygotowują go do obróbki cyfrowej

Kopie na minutę
Liczba kopii o rozmiarze papieru A4 jaką może wykonać kopiarka na minutę.

Kopiowanie/drukowanie dwustronne

Możliwość automatycznego kopiowania i/lub drukowania na obu stronach strony. Jeśli chcesz uzyskać taką opcję, wyposaż kopiarke w podajnik dokumentów zwany ARDF - automatycznym odwróconym podajnikiem dokumentów, który może obsługiwać dwustronne dokumenty oryginalne.

Landscape (krajobraz)
Ustawienie strony, w którym najdłuższy wymiar jest położony poziomo.

Large Capacity Tray (podajnik dużej pojemności)
[Large Capacity Tray] LCT, również znany jako LCB – large capacity bin (kosz dużej pojemności), odnosi się do tacy papieru przechowującej 1,000 kartek lub więcej.

LCD
[Liquid Crystal Display - wyświetlacz ciekłokrystaliczny] dostarcza informacje użytkowikowi podczas używania lub programowania faksu .

LCT
[Large Capacity Tray] LCT, również znany jako LCB – large capacity bin (kosz dużej pojemności), odnosi się do tacy papieru przechowującej 1,000 kartek lub więcej.

Licznik kopii
Liczy ile kopii wykonało urządzenie.

Magenta (purpura)
Jeden ze składowych kolorów tuszu stosowany w druku. Czysta purpura to kolor „niezielony”; pochłania wszystkie długości fali zielonego ze światła i odbija wszystkie długości fali czerwonej i niebieskiej.

Magenta (purpura)
Jeden ze składowych kolorów tuszu stosowany w druku. Czysta purpura to kolor „niezielony”; pochłania wszystkie długości fali zielonego ze światła i odbija wszystkie długości fali czerwonej i niebieskiej.

Maksymalny rozmiar kopii
Największy rozmiar papieru, który może zostać wprowadzony do urządzenia.

Maksymalny rozmiar oryginału
Największy rozmiar papieru oryginału, który może zostać wprowadzony do urządzenia..

MB/ Megabyte
Kiedy mówimy o zapisie danych, megabajt to 1,048,576 bajtów. Kiedy mówimy o przesyle danych, megabajt to 1,000,000 bajtów.

Mega piksel
Obraz o milionie pikseli. Zwykle tworzony przez najbardziej zaawansowane aparaty cyfrowe i skanery. Im wyższa liczba pikseli obrazu tym wyższa jego rozdzielczość.

MFP
[Multifunctional Product - produkt wielofukcyjny/kombajn] Patrz Wielofunkcyjne

Modem
Akronim słów modulator-demodulator. To urządzenie jest częścią wszystkich faksów. Na początku transmisji przetwarza sygnał cyfrowy na sygnał analogowy a w miejscu odbioru ponownie przetwarza sygnał analogowy na sygnał cyfrowy.

Mostek (Bridge unit)
To urządzenie dodatkowe pozwala na dodawanie różnych funkcji do kopiarki, takich jak sortowniki i maszyny wykańczające (finishers).

Multi-Copy
Największa liczba kopii wytworzenie której można zaprogramować w kopiarce dla jednego oryginalnego dokumentu.

Network Interface Card/Board (Karta/płyta interfejsu sieciowego)
Potrzebna do podłączenia wielofunkcyjnej kopiarki-drukarki do sieci. Najpowszechniejszym standardem jest Ethernet, który ma dwie główne odmiany: 10BaseT i szybszą 100BaseT

NIC
[Network Interface Card - karta sieciowa] Potrzebna do podłączenia wielofunkcyjnej kopiarki-drukarki do sieci. Najpowszechniejszym standardem jest Ethernet, który ma dwie główne odmiany: 10BaseT i nowszą oraz szybszą100BaseT

Niebiesko-zielony (Cyan)
Jeden ze składowych kolorów tuszu stosowany w druku. Czysty kolor niebiesko-zielony to kolor „nieczerwony”; pochłania on wszystkie długości fal czerwonego światła i odbija wszystkie długości fal niebieskiego i zielonego.

Nośniki
Materiał na którym się drukuje, taki jak zwykły paier, papier błyszczący, czy folia przezroczysta.

Numery szybkiego wyboru
Dwu- lub trzy-cyfrowe kody, które można użyć do wyboru wcześniej zaprogramowanych numerów telefonicznych.

Obracanie
Patrz również Obracanie obrazu - funkcja niektórych kopiarek cyfrowych automatycznie dostosowująca położenie obrazu do położenia papieru kiedy od początku nie ma poprawnego ustawienia. Może być również stosowana do dawania alternatywnych zestawów obróconych o 90 stopni w celu rozdzielania podczas tworzenia wielu kopii wielostronnych dokumentów (działa z papierem podawanym krótkim i długim bokiem z dwóch różnych podajników/tac).

Obracanie obrazu
Funkcja niektórych kopiarek cyfrowych automatycznie dostosowująca położenie obrazu do położenia papieru kiedy od początku nie ma poprawnego ustawienia. Może być również stosowana do dawania alternatywnych zestawów obróconych o 90 stopni w celu rozdzielania podczas tworzenia wielu kopii wielostronnych dokumentów (działa z papierem podawanym krótkim i długim bokiem z dwóch różnych podajników/tac).

OCR
[Optical Character Recognition - optyczne rozpoznawanie tekstu] Patrz Optical Character Recognition

OEM
[Original Equipment Manufacturer] Oryginalny wytwórca wyposażenia. Niektórzy producenci również produkują tą samą kopiarkę pod różnymi nazwami.

Okrawarka
Urządzenie wyposażone w długie, ciężkie, wyjmowane ostrze do okrawania kart papieru ruchem w dół.

OPM
[Originals per minute - oryginały na minutę] Liczba oryginalnych dokumentów formatu A4 jaką skaner może zeskanować na minutę.

Optical Character Recognition
[OCR - optyczne ropzpoznawanie tekstu] Specjalny typ oprogramowania do skanowania pozwalający na odczytywanie znaków wydrukowanych na dokumentach i ich przetwarzanie na kody cyfrowe, które można wczytać do komputera jako prawdziwy tekst a nie tylko jako obraz.

Oryginały na minutę
Liczba oryginalnych dokumentów rozmiaru A4, jaką skaner może zeskanować na minutę.

Oznaczanie czasowe/datą
Funkcja niektórych cyfrowych kopiarek pozwalająca na oznaczanie czasowe (stemplowanie) kopii podczas ich tworzenia

Pamięć
Element sprzętowy przechowujący dane, takie jak zeskanowane strony. Kopiarki cyfrowe potrzebują pamięci w celu wykonywania pewnych funkcji, takich jak skanowanie dokumentów, korzystanie z opcji skanuj raz/drukuj wiele razy lub wysyłania faksów. Różne funkcje potrzebują różnego obszaru pamięci.

Pamięć faks
Zachowuje ostatnio odebrane faksy w pamięci, jeśli w faksie zabraknie papieru. Po uzupełnieniu papieru faksu zapisane faksy zostają wydrukowane.

Panel dotykowy
Opcje można wybierać za pomocą prostego dotknięcia wyświetlanego menu na ekranie LCD.

Papier powlekany
Powierzchnia papieru powlekanego absorbuje mniej tuszu niż zwykły papier do druku laserowego, co zmniejsza tendencję do tworzenia się zacieków barwników.

Papier termiczny
Chemicznie obrabiany papier stosowany w faksach termicznych z powłoką czułą na ciepło, na której można utworzyć obraz stosując ciepło.

Papier z makulatury
Papier (częściowo) wyprodukowany z powtórnie przetworzonych włókien.

PBX
Private Branch Exchange. Prywatna sieć łączenia telefonów.

PCL
[Printer Control Language - język kontrolowania drukarki] Zestaw poleceń używany do komunikacji z drukarkami. Każda firma produkująca drukarki ma własny język, ale PCL stał sie ogólnie przyjętym terminem określającym te języki.

PDF
[Portable Document Format - format przenośnych dokumentów] Format plików działający na wielu platformach wprowadzony przez Adobe. Obecnie ulatwia dystrybucję ilustrowanej dokumentacji w Internecie.

Ploter
Urządzenie (zwykle kierowane komputerowo) rysujące wykresy lub obrazy

Podajnik typu by-pass
Taki podajnik/taca pozwala na wprowadzanie niestandardowego papieru bez potrzeby wkładania go do jednego z głównych podajników papieru. Krótka i prosta droga papieru ogranicza ryzyko zacięcia i pozwala na kopiowanie bezpośrednia na dokumenty oryginalne - takie jak papier kolorowy, papier o nietypowych rozmiarach, czy karty - których nie można załadować, lub których załadunek jest niewygodny, przy pomocy zwykłego podajnika papieru wewnątrz kopiarki. Takie podajniki zwykle mieszczą od jednej do 100 kartek. Są one często stosowane w kopiarkach kolorowych do drukowania na okładkach lub foliach.

Pojemność papieru
Maksymalna liczba kartek paieru, jaką kopiarka może przechować na tacy/podajniku papieru.

Pomniejszenie/Powiększenie
Wiele kopiarek ma wbudowane ustawienia pomniejszania/powiększania kopii. Większość kopiarek również pozwala na dowolne przybliżenie lub oddalenie.

Portret
Ułożenie strony, w którym najkrótszy wymiar jest poziomy.

PostScript
PostScript to język programowania zoptymalizowany do wydruku grafiki i tekstu. W dzisiejszym żargonie to język opisu strony (page description language). Został wprowadzony przez Adobe w 1985 roku. PostScript daje wygodny język w którym można opisać obrazy w sposób niepowiązany z danym urządzeniem. Ta niezależność od danego urządzenia oznacza, że obraz jest opisany bez odniesienia do specyficznych cech urządzenia (np. rozdzielczości drukarki), dzięki czemu ten sam opis może być wykorzystany na dowolnej drukarce PostScript bez modyfikacji.

Półprzewodnik
Materiał stały, w którym, w odróżnieniu od metali i izolatorów: (i) przewodnictwo elektryczne może być kontrolowane o rząd wielkości poprzez dodawanie bardzo niewielkich ilości obcych elementów, (ii) przewodnictwo elektryczne może być kontrolowane nie tylko ujemnie naładowanymi elektronami, ale również przez dodatnio naładowane otwory i (iii) przewodnictwo elektryczne jest czułe na temperaturę, oświetlenie i pole magnetyczne.

PPM
[Pages per minutes - strony na minutę] Liczba stron rozmiaru A4, jaką urządzenie może poddać obróbce na minutę.

Priport™
Nazwa handlowa Ricoh nadana cyfrowym powielaczom (Digital Duplicators)

Protokół sieciowy
Zestaw ustalonych zasad pozwalający dwóm obiektom/istotom, które nigdy sie wcześniej nie spotkały, na komunikację. Uścisk dłoni to protokół. Dwa komputery/urządzenia ustawione tak, aby korzystały z tego samego protokołu będą wiedziały jakich wiadomości się spodziewać i jak reagować.

Przeglądanie
Klikanie poprzez kategorie i listy elementów do chwili odnalezienia szukanego elementu.

Przepływ dokumentów
Ruch dokumentów wewnątrz firmy na przykład w celu kontroli kolejności wykonywania zadań w procesie.

PSTN
Public Switched Telephone Network. Ogólna sieć telefoniczna.

Purpura (Magenta)
One of the process ink colors for printing. Pure magenta is the „greenless” color; it absorbs all wavelengths of green from light and reflects all red and blue wavelengths.

Rozdzielczość
Rozdzielczość to miara tego jak kopiarka cyfrowa skanuje i drukuje kopie, zwykle to 400 dpi (dots per inch - punktów na cal) lub 600 dpi. 600 dpi oznacza, że zeskanowany obraz składa się z 600 x 600, czyli 36,000 punktów na cal kwadratowy.

Rozdzielczość optyczna
Rozdzielczość optyczna jest często nazywana prawdziwą rozdzielczością i nie zawiera interpolacji w celu powiększenia pikseli.

Rozmiar kopii
Zarówno minimalny, jak i maksymalny obszar kopii i rozmiar papieru, z jakiego może korzystać kopiarka

Rozmiar papieru ISO 216
Wszystkie rozmiary papieru od A10 (26 x37mm) do A0 (1682 x 2378mm). Większość kopiarek Ricoh przyjmuje rozmiary od A6 (105 x 148mm) do A3 (297 x 420mm), chociaż wiele przyjmuje również powiększone A3, a drukarki szerokoformatowe przyjmują nawet A0 (841 x 1189mm)

Rozsiewanie
Tworzenie iluzji nowych kolorów i odcieni na drodze różnicowania wzoru punktów. Na przykład fotografie w gazetach są rozsiewane. Jeśli przyjrzysz się z bliska możesz zobaczyć, że różne odcienie szarości są wynikiem zróżnicowanego wzoru białych i czarnych punktów. W rzeczywistości nie ma żadnych szarych punktów.

Równiarka (Jogger)
Równać: Ustawiać kartki papieru w równy i niewielki stos.

RPCS
[Refined Printing Command System] Zestaw poleceń używany do komunikacji z drukarkami. Ten język drukarek, opracowany przez Ricoh to język danych drukarki zoptymalizowany dla Windows.

Saddle Stitch Finisher (finisher zszywu)
Patrz również Finisher. Zdolność zszywania i zginania magazynowo sortowanych dokumentów w broszury. Zszywanie zwykle spotykane w czasopismach i komiksach.

Simplex
Simplex oznacza kopiowanie jednostronne.

Skala szarości
Obraz składający się z odcieni pomiędzy czarnym a białym kolorem.

Skaner
Urządzenie stosowane do digitalizacji obrazów do obróbki, wydruku lub zapisu na komputerze.

Skaner płaski
Typ skanera biurkowego z liniowym układem CCD umieszczonym pod płaską szybą, na której można na raz położyć całą kartkę papieru. Głowica skanująca przesuwa się stopniowo pod szybą.

Skanowanie kolorowe
Podczas gdy wielofunkcyjne drukarki/skanery radzą sobie ze skanowaniem czarno-białym, nie wszystkie skanuja kolory tworząc kolorowe pliki graficzneSkaner tworzy cyfrowy obraz oryginalnego dokumentu i zapisuje go w pliku, który można odczytywać i modyfikować na komputerze PC.

Skrzynka pocztowa
To dodatkowe urządzenie pozwala na rozdzielanie wydruków na określone kosze sortera.

Sorter
Seria poziomych koszy blisko tacy wyjściowej kopiarki. Kosze poruszają się w górę i w dół boku kopiarki by ukłądać strony w kolejności w jakiej opuszczają one urządzenea. Niektóre sortery maja opcję zszywania ułożonych zestawów po ich kopiowaniu.

Stała szybkośc kopiowania (Continuous Copy Speed)
Zdolność do wytwarzania kopii za kopią bez potrzeby naciskania przycisku start na końcu każdego cyklu kopiowania przez operatora. Liczba ciągłych kopii.

Sterownik
Oprogramowanie informujące komputer jak ma komunikować się z urządzeniem, takim jak drukarka, dysk twardy, napęd CD-ROM, czy skaner. Na przykład nie można drukować, jeśli nie zainstaluje się sterownika drukarki.

Sterownik drukarki
Sterownik drukarki to plik oprogramowania. Aplikacje korzystają z tego pliku, aby dowiedzieć się jaki typ drukarki jest podłączony do komputera po to, aby poprawnie drukować.

Strony na minutę
Liczba stron rozmiaru A4, jaką urządzenie może poddać obróbce na minutę.

Szkło/pokrywa dociskająca
Szklany obszar na którym kładzie się oryginalne dokumenty do skopiowania. Tak czasem również nazywa się pokrywę otwierającą i zamykająca sie nad powierzchnią szklaną.

Szybkość pierwszej kopii
Pokazuje jak szybko kopiarka może wydrukować pierwszą stronę dokumentu. Ta szybkość jest dobrym wskaźnikiem jak szybka jest kopiarka dla firm korzystających z urządzenia na zasadzie, że co jakiś czas pracownik do niej podchodzi i ją włącza, ponieważ większość ludzi za jednym razem kopiuje tylko jedną lub dwie strony.

Taca/podajnik papieru
Wyjmowana kaseta, w której przechowuje się czysty papier do kopiowania.

TCP/IP
[Transport Control Protocol/Internet Protocol]. Protokół TCP/IP zapewnia komunikację zorientowaną na połączenie pomiędzy urządzeniami sieciowymi. TCP/IP jest bardzo powszechnie stosowany i w Internecie i w domowych sieciach komputerowych .

TIFF
Popularny w skanowaniu format plików - Tagged Image File Format. Szczególnie przydatny dla grafiki: kolorowej i w skali szarości, która będzie przenoszna pomiędzy aplikacjami, lub nawet platformami.

Toner
Substancja oparta na tworzywie sztucznym i węglu, która wytwarza obraz na papierze.Toner jest częścią jednoelementowego lub dwuelementowego układu wywoływania. Toner ma wygląd suchego proszku.

Transfer termiczny
Korzysta z termicznych głowic drukujących i pośredniczącej taśmy węglowej. Kiedy taśma ogrzewana jest przez termiczną głowicę drukującą, tusz z taśmy jest wytapiany na zwykłym papierze.

Tryb foto
Zdolność drukarki kopiowanie półtonów lub fotografii z lepszą ostrością

Tryb oszczędzania energii (Energy Save Mode)
Tryb oszczędzania energii - po kopiowaniu i po upłynięciu zdefiniowanego czasu kopiarka automatycznie przechodzi w tryb gotowości utrzymując częściowo ciepło topienia dzięki czemu nie potrzeba pełnego okresu rozgrzewania przed następnym kopiowaniem. Pozwala to na oszczędzanie energii przy utrzymaniu funkcjonalności.

TWAIN
[Toolkit Without An Interesting Name] Zestaw operacji pozwalający skanerom na uzyskanie standardowego interfejsu z oprogramowaniem. To pozwala na korzystanie z ulubionego pakietu oprogramowania do obróbki grafiki wspólnie z ulubionym skanerem bez martwienia się o to czy jeden element będzie współpracować z drugim. Dopóki oba elementy są kompatybilne z TWAIN będą one ze sobą współpracować

Urządzenie do oprawiania broszur
Urządzenie do oprawiania (bindowania) broszur to idealne narzędzie do prostego tworzenia raportów, książeczek, biuletynów i broszur. Automatycznie zgina i spina dokumenty, zmeniając je w oprawioną broszurę o profesjonalnym wyglądzie.

Urządzenie wkładające strony okładki
Strony okładki mogą być wkładane dla każdego dokumentu automatycznie przy pomocy kolorowego luub zwykłego papieru z jednego lub dwóch źródeł papieru. To szybki i łatwy sposób zwiększenia jakości wizualnej profesjonalnych raportów.

USB2.0
[Universal Serial Bus]. Technologia połączeń szeregowych, która jest praktycznie powszechnie dostępna w dzisiejszych komputerach PC. Wersja 1.x oferowała szybkość przesyłu 12Mbps, która została zwiększona do 480Mbps w USB 2.0.

Ustawienia IP skanera
[Image Processing Settings - ustawienia przetwarzania obrazu] Dostępne w skanerach Ricoh z płytami IP. Zapewniają automatyczne polepszanie jakości obrazu, zwiększając skuteczność odczytywania kodów kreskowych i zastosowań OCR .

UTP
[Unshielded Twisted Pair] Popularny typ kabla składający się z dwóch nieizolowanych przewodów okręconych jeden wokół drugiego. Z uwagi na swój niski koszt, okablowanie UTP jest stosowane powszechnie w sieciach lokalnych LAN i połączeniach telefonicznych. Okablowanie UTP nie oferuje tak dużej przepustowości łącza, czy równie dobrej ochrony przed zakłóceniami jak kabel koncentryczny lub światłowody, ale jest tańsze i prostsze w użyciu.

Wiele kopii (Multi-Copy)
Największa liczba kopii wytworzenie której można zaprogramować w kopiarce dla jednego oryginalnego dokumentu.

Wielofunkcyjność
Urządzenia wielofunkcyjne, znane również jako MFP, spełniają więcej niż jedną funkcję, na przykład kopiowanie, faksowanie, skanowanie i drukowanie.

Wireless LAN
Wireless LAN zapewnia bezprzewodową komunikację w sieci na krótkie odległości za pomocą sygnałów radiowych lub podczerwonych zamiast tradycyjnego okablowania sieciowego.

Wydajność
Liczba wydruków, którą może wykonać materiał eksploatacyjny (np. toner, wywoływacz). Częstotliwość wymiany tonera można obliczyć szacując liczbę wydruków wykonywanych miesięcznie oraz stopień pokrycia strony.

Wygładzanie
W celu rozmycia granic pomiędzy dwoma odcieniami obrazu, zwykle w celu ograniczenia surowego lub poszarpanego widoku.

Wygładzanie brzegów (Edge Smoothing)
Wykrywa i wygładza nieregularne ostre brzegi obrazów rastrowych.

Wywoływacz
Substancja przenosząca toner w układzie wywoływania. Poprzez tarcie wywoływacza cząsteczki tonera są ładowane ujemnie, co prowadzi do ich przyciągania do bębna naładowanego dodatnio.

Zasoby zużywalne
Toner, papier, olej topienia, wywoływacz i inne materiały i części które muszą być okresowo wymieniane w kopiarce.

Zoom
Funkcja zmniejszania lub powiększania obrazu dokumentu w określonym zakresie, np. od 50 do 200 procent. Kopiarki cyfrowe mogą powiększać nawet od 400 lub 800 procent i zmniejszać aż do 25 procent.

Zoom cyfrowy
Korzysta z technologii cyfrowej w celu powiększenia obrazu. Cyfrowy zoom nie korzysta z części ruchomych. Polega on na elektronicznym powiększaniu środka obrazu. Piksele w środkowej części CCD są cyfrowo dublowane co sprawia, że obraz jest większy na wyświetlaczu. Istniejące dane są interpolowane w celu utworzeniu nowych danych. Rozdzielczość w środku zmniejsza się w wyniku tego, że piksele są powiększane by zapełnić wyświetlacz.

Zoom optyczny
To ten sam rodzaj soczewki przybliżającej co ten znajdujący się w tradycyjnych aparatach fotograficznych. Soczewka zoomu optycznego rzeczywiście się porusza, aby uzyskać ujęcie szerokokątne, teleobiektywu lub makro (zbliżenie). W odróżnieniu od zoomu cyfrowego, zoom optyczny nie zmniejsza rozdzielczości fotografii.

Zszywacz/Sorter
Sorter zszywający ułożone dokumenty.

Żółty
Jeden z kolorów podstawowych stosowanych w drukowaniu. Czysty żółty pochłania światło koloru niebieskiego i odbija światło koloru czerwonego i zielonego.

Dane firmy:

BiuroSerwis Krystian Kretkowski
87-800; Włocławek, ul. Świętego Antoniego 23 lokal 2
NIP 888-118-22-86

Dane kontaktowe:

tel/fax 54 236 71 49 

tel/kom. 503 041 100 

e-mail:  biuroserwis@ebiuroserwis.com.pl

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.